Hoppa till huvudinnehåll
Hem
Gammal reklam från svenska tidningar
  • Förstasidan
  • Sök
  • Om Reklam Från Förr
  • Kontakt

Huvudmeny

  • Förstasidan
  • Sök
  • Om Reklam Från Förr
  • Kontakt

Dags att frossa med Käpphästen!

Publicerad 2018-03-30 av Adam Evertsson

Utöver den reklam som vi som barn matades med i serietidningarnas färggranna omslagssidor så var leksakskatalogerna en veritabel guldgruva. Om det så var Käpphästen eller årets LEGO-katalog spelade ingen roll, så länge det fanns leksaker som man kunde önska sig och drömma om så var livet gött.

I den här annonsen från 1975 firar Käpphästens leksakskatalog 10-årsjubileum, vilket betyder att den startade redan 1965 - fyra år innan människan satte sin fot på månen!

Lägg till ny kommentar

Om textformat

Begränsad HTML

  • Tillåtna HTML-taggar: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt om till länkar.
Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas offentligt.

Liknande annonser

Reklam för kameran Kodak Instamatic
Reklam för kameran Kodak Instamatic

 

Image
En illustrerande bild med en person som flyttar en hög med annonser mot en dator som har webbadress serietidningsreklam.se på skärmen

Köp boken Serietidningsreklam!

Sidfot (för Reklam Från Förr)

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter