Hoppa till huvudinnehåll
Hem
Gammal reklam från svenska tidningar
  • Förstasidan
  • Sök
  • Om Reklam Från Förr
  • Kontakt

Huvudmeny

  • Förstasidan
  • Sök
  • Om Reklam Från Förr
  • Kontakt

Vad sägs om en brevvän i USA?

Publicerad 2023-04-22 av Adam Evertsson

Att skaffa en brevvän var hett på 70-talet, och Dear Pen Pal var organisationen som kopplade ihop skrivsugna ungdomar från olika delar av världen. Initiativet kom från det amerikanska tv-programmet "The big blue marble" som uppmanade till brevskrivande mellan olika kulturer på jorden.

"The big blue marble" hade fått sitt namn från namnet på ett uppmärksammat fotografi som togs av besättningen på rymdraketen Apollo 17, ett fotografi av jorden där den ser ut som en puttekula, en marble. Det var inte första gången ett sådant fotografi tagits, liknande foton togs av uppskjutna satelliter några år tidigare, men omständigheter, såsom initiativet att ta fotot och tidens våg av miljöaktivism, har lett till att fotot har blivit ett av historiens mest spridda foton.

Från tv-programmet hittade jag ett reklamklipp på YouTube:

Lägg till ny kommentar

Om textformat

Begränsad HTML

  • Tillåtna HTML-taggar: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt om till länkar.
Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas offentligt.

Liknande annonser

Reklam för kameran Kodak Instamatic

 

Image
En illustrerande bild med en person som flyttar en hög med annonser mot en dator som har webbadress serietidningsreklam.se på skärmen

Köp boken Serietidningsreklam!

Sidfot (för Reklam Från Förr)

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter