Hoppa till huvudinnehåll
Hem
Gammal reklam från svenska tidningar
  • Förstasidan
  • Sök
  • Om Reklam Från Förr
  • Kontakt

Huvudmeny

  • Förstasidan
  • Sök
  • Om Reklam Från Förr
  • Kontakt

Vad ska Jaffas maskot heta?

Publicerad 2025-06-14 av Adam Evertsson

Här hade man chansen att vinna en hel låda med apelsiner och en helårsprenumeration av Kalle Anka. Enda kruxet var att man ska komma på "ett riktigt bra namn". Sedan brer annonsen på med att C-vitaminer är bra, det säger mamma att man ska ha, varje dag. Och var finns C-vitaminer? I apelsiner såklart!

Jag har försökt hitta vad maskoten fick heta och vem som vann tävlingen, men där har jag gått bet. Är det någon som känner till det så skriv gärna i kommentarsfältet.

Lägg till ny kommentar

Om textformat

Begränsad HTML

  • Tillåtna HTML-taggar: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt om till länkar.
Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas offentligt.

Liknande annonser

 

Image
En illustrerande bild med en person som flyttar en hög med annonser mot en dator som har webbadress serietidningsreklam.se på skärmen

Köp boken Serietidningsreklam!

Sidfot (för Reklam Från Förr)

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter