Hoppa till huvudinnehåll
Hem
Gammal reklam från svenska tidningar
  • Förstasidan
  • Sök
  • Om Reklam Från Förr
  • Kontakt

Huvudmeny

  • Förstasidan
  • Sök
  • Om Reklam Från Förr
  • Kontakt

2 nya bilar från Corgi Rockets

Publicerad 2026-04-25 av Adam Evertsson

Lyckan är att kunna fara fram med ett par nya Corgi Rockets på bilbanan och tävla med och mot sina kompisar! Här är det två nya bilar som annonseras ut - G.P. stranbil och Bertones Carabo. 

Annonsen menar också att bilarna från Corgi Rockets är den enda bil som går att trimma - och då blir man ju lite nyfiken på hur det funkar. En liten googling gav svar på det: Att "trimma" Corgi Rockets innebar att man använde den medföljande, guldgula "Golden Tune Up Key" - synlig i annonsen också - för att låsa upp chassit, ta bort hjulaxlar och smörja dem med ett speciellt smörjmedel. Så nu vet ni det!

Lägg till ny kommentar

Om textformat

Begränsad HTML

  • Tillåtna HTML-taggar: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt om till länkar.
Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas offentligt.

Liknande annonser

Reklam för kameran Kodak Instamatic
Reklam för kameran Kodak Instamatic
Reklam för kameran Kodak Instamatic
Reklam för kameran Kodak Instamatic

 

Image
En illustrerande bild med en person som flyttar en hög med annonser mot en dator som har webbadress serietidningsreklam.se på skärmen

Köp boken Serietidningsreklam!

Sidfot (för Reklam Från Förr)

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter